Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

Ľudia si často myslia, že vznik rakoviny je vecou náhody, osudu a nedá sa nijako predvídať ani ovplyvniť. V skutočnosti toto tvrdenie platí len čiastočne. Tento vznik je spojený s nahromadením a dlhodobým pôsobením nepriaznivých vplyvov na bunky tela - takzvaných rizikových faktorov. Rakovina môže vzniknúť u každého a to z každej jednej novovzniknutej bunky jeho tela. Každú sekundu sa v ľudskom tele vytvoria milióny nových buniek, ktoré nahrádzajú tie staré, odumreté. A predstava, že každá jedna z nich je potenciálne škodlivá, je desivá, však? V skutočnosti je tento proces vzniku ale veľmi bezpečný. Naše telo si totiž dokáže veľmi prísne kontrolovať a regulovať vznik každej jednej bunky a existujú desiatky ochranných mechanizmov, ktoré nádorovú bunku zničia hneď pri jej zrode a tým sme chránení. Občas sa ale, bohužiaľ, stáva, že tieto obranné mechanizmy zlyhajú a vznikne poškodená bunka, ktorá sa nekontrolovateľne delí, založí svoj klon a tým vznikne nádor, ktorý postupne rastie do veľkých rozmerov.

 

 

ProMenu - Rakovina

 

Šanca, že nastane takýto nepriaznivý zvrat v niektorej bunke nášho tela je ale príliš malá. Tak malá, že pri miliónoch vzniknutých buniek každú sekundu vznikne nádor jeden jediný krát za život, prípadne nevznikne vôbec alebo výnimočne ich vznikne viac. Táto malá pravdepodobnosť je rovnaká u všetkých. V tomto prípade naozaj ide o vec náhody alebo osudu. Bohužiaľ ale existujú práve rizikové faktory, ktoré túto pravdepodbnosť u niektorých ľudí zvyšujú a to výrazne. Tieto faktory pôsobia na organizmus a zvyšujú poškodenie buniek, ktoré sú potom oveľa náchylnejšie k vzniku nádorovej zmeny.

 

Aké poznáme rizikové faktory?

Môžem povedať, že v skutočnosti ich nie je až tak veľa. Teda dá sa im dostatočne dobre vyhnúť alebo ich aspoň v správnej miere obmedziť. A preto sú pre mňa všetky výhovorky o nich neopodstatnené. Úplne najviac sa na vzniku nádoru podieľajú výživové faktory - t.j. stravovacie návyky - a práve tie chcem rozpísať podrobnejšie. Na druhom mieste je fajčenie. Tu by som chcela vyzdvihnúť len dve veci: 1. Treba sa zamyslieť na tým, že bez objavenia tabaku a fajčenia by poklesla úmrtnosť na rakovinu o 30%! 2. Fajčenie nespôsobuje len vznik rakoviny pľúc, ale aj ústnej dutiny, hltanu, hrtanu, pažeráku, slinivky, krčku maternice, hrubého čreva, močového mechúra aj obličiek. Áno a všetky tieto spojitosti sú podložené faktami a dôkazmi získanými z rozsiahlych lekárskych štúdií.
            Ďalšie rizikové faktory sú vidieť v grafe. Nízka pohybová aktivita, alkohol, infekcie či rôzne druhy žiarenia, ale aj dedičnosť majú tiež svoj podiel na vzniku rakoviny.

 

ProMenu - Graf

 

Poďme sa ale venovať výživovým faktorom. Stravovanie, výživa a jej vplyv na organizmus sa týka úplne každého. Niektoré potraviny riziko vzniku rakoviny zvyšujú a iné pred vznikom zase chránia. Tie sa nazývajú ochranné faktory.

 

            Zvýšený príjem ovocia a zeleniny - to znamená 5 kusov denne - má ochranný prínos hlavne proti rakovine pľúc, hrubého čreva, žalúdka a pažeráku. Okrem toho, že ovocie a zelenina obsahujú veľké množstvo najrozličnejsích vitamínov a minerálov, chránia pred nádorovým zvratom aj vďaka vláknine, ktorú obsahujú. Všeobecne je jedno, po akom kúsku siahnete, jedzte, čo vám chutí. Základom ale je, aby išlo o rozmanité druhy, ktoré sa budú pravidelne obmienať. Často sa ľudia pýtajú, ktorá je tá správna veľkosť ovocia, aby sa dalo rátať za jeden kus. Jedna cherry paradajka sa za jeden kus určite neráta. Jeden kus si splníte, ak zjete jablko, hrušku, banán, kaleráb, 6-7 cherry paradajok, 3-4 slivky, 2-3 malé karotky atď.

 

ProMenu - Zelenina

 

            Vláknina. Urýchľuje priechod stolice črevom, tým sa nestihne strava príliš rozložiť a vytvoriť veľa rakovinotvorných látok. Zároveň sú vo väčšom objeme stolice (vďaka "nabobtnanej" vláknine) rakovinotvorné látky menej koncentrované. Vláknina aj vyväzuje nevyužité, baktériami pozmenené žlčové kyseliny, ktoré sliznicu čreva dráždia a z vlákniny vznikajú krátke organické kyseliny, ktoré stenu chránia. Najviac chráni práve vláknina obsiahnutá v zelenine a ovocí, tá z celozrnného pečiva má len minimálny efekt.

             Ďalšou ochranou je zvýšená fyzická aktivita. Aj keď v tomto prípade sa zdá, že to s výživou nesúvisí, je to neoddeliteľná súčasť stravovania. Dospelým je odporúčané venovať sa miernej fyzickej aktivite aspoň 30 minút denne 5 dní v týždni alebo aspoň 20 minút aktivite vyššej intenzity. Deti a mládež by na sebe mali zamakať dokonca ešte viac, až 60 minút denne. Čo to všetko znamená? Pod pojmom MIERNA AKTIVITA sa myslia napríklad tieto činnosti: chôdza do školy/práce, venčenie psa, chôdza dolu/hore kopcom, turistika, korčuľovanie... INTENZÍVNA AKTIVITA zahřňa aktivity ako pretekárska chôdza (rýchlochôdza), poklus, beh, nosenie bremena na chrbte, lezenie v horách, bicyklovanie, ale aj napríklad pohyb na invalidkom vozíku. Fyzická aktivita úzko súvisí so znižovaním váhy a tým predchádzaniu vzniku nadváhy a obezity. Obezita totiž preukázateľne zvyžuje riziko vzniku rakoviny prsníku, hrubého čreva a pravdepodobne aj maternice. Kedže nádory prsníku sú najčastejším nádorovým ochorením u žien a hrubé črevo je druhým najčastejším zase u mužov (po rakovine pľúc),  patrí ich prevencia medzi nezanedbateľné úkony každého dňa.

 

ProMenu - Šport

 

            Ako je to s červeným mäsom? Pod pojem červené mäso sa začleňujú všetky druhy svalového mäsa z veľkých cicavcov, teda hovädzie, teľacie, bravčové, jahňacie, baranie, konské či kozie mäso. Každé z nich sa, bohužiaľ, preukázalo byť karcinogénnym. Táto karcinogenita, teda schopnosť tvoriť nádor, sa zvyšuje hlavne v prípade spracovávania mäsa - konzervovanie, údenie, solenie, fermentácia. Rozsiahle štúdie dokazujú, že už 50 g spracovaného mäsa za deň zvyšuje výskyt rakoviny o takmer 20%. Je to tým, že pri tepelnom spracovávaní vznikajú heterocyklické aromatické amíny, nitrozamíny a polycyklické aromatické hydrokarbóny. To sú všetko látky, ktoré sú jednoznačne karcinogénne.

            Potom prichádza na radu stále dookola rozvádzaná téma - alkohol. Tak tu vám uvediem číslo. V prípade dlhodobej, niekoľkoročnej konzumácie aspoň 20 g alkoholu denne u ženy a aspoň 50 g u muža jednoznačne vzniká alkoholové poškodenie pečene. Najskôr dôjde k "stukovateniu" pečene - steatóze, tá potom prechádza do zápalu, neskôr do cirhózy, až nakoniec sa vyvinie rakovina pečene, tzv. hepatocelulárny karcinóm. Takže jedno veľké pivo, 2 dcl vína alebo jeden "panák" destilátu, takto veľké nápoje obsahujú približne také isté množstvo alkoholu, teda 18,9 g. Takže ak muž vypije 3 pivá denne, už je na tej "správnej" ceste. A povedzme si na rovinu, nie je takých málo, ktorí toho zvládnu vypiť aj viac. Okrem nádorov pečene vznikajú aj nádory slinivky, pažeráku, hrubého čreva aj prsníku. 

 

No a na záver by som rada spomenula ešte pár zaujímavých spojitostí. Vysledovala sa súvislosť aj medzi niektorými suplementami vitamínov a nádormi. Teda vitamínmi, ktoré sa užívajú v tabletkách ako veľmi obľúbená "náhrada zdravej stravy". Z môjho pohľadu je vždy lepšie zjesť niečo "naozajstné", než jeho napodobeninu. Ale tu sú príklady: Užívanie suplementu vitamínu E má možný ochranný prínos pri rakovine prostaty, kyselina listová zase môže pomáhať proti rakovine prsníku a hrubého čreva, selén aj proti rakovine pľúc. Zaujímavé je, že sa preukázal pravdepodobný škodlivý účinok suplementu beta-karoténu na vznik rakoviny pľúc.

 

ProMenu - zelenina

 

Toto všetko sa samozrejme ľahšie napíše, ako urobí. Všetko uvedené ale má svoje opodstatnenie a nie nadarmo sa hovorí v zdravom tele zdravý duch. Pri zdraví človeka je úplne najdôležitejšia prevencia. Teda prechádzanie vzniku ochorení. Tieto uvedené preventívne opatrenia idú ale ruka v ruke s pravidelnými preventívnymi prehliadkami u lekára, pretože tak ako som písala, aj keď obmedzíme riziko na minimum, vznik nádoru je vždy vec len a len náhody. A preto je dôležité nádor zachytiť v časnom štádiu, keď sa ešte dá liečiť.

 

Pre zhrnutie by som podčiarkla nasledovné odporúčania:

1. Jedzte širokú paletu zdravej stravy, s dôrazom na rastlinné zdroje, vyberajte celozrnné obilniny, obmedzte konzumáciu červeného mäsa.

2. Osvojte si fyzicky aktívny životný štýl.

3. Udržujte si zdravú váhu po celý život.

4. Limitujte konzumáciu alkoholických nápojov.

 

 

Zdroje:

Centrum prevence MU - http://www.med.muni.cz/centrumprevence/informace-pro-vas/rizika-nemoci/7-priciny-rakoviny.html

Usmernenia EÚ o fyzickej aktivite - http://ec.europa.eu/sport/library/policy_documents/eu-physical-activity-guidelines-2008_sk.pdf

www.who.sk - http://www.who.sk/postoj-who-k-zisteniam-iarc-o-cervenom-mase/

www.cancer.gov - http://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/alcohol/alcohol-fact-sheet

http://www.kolorektalni-karcinom.cz/novinky-laik/dokaze-vlaknina-ochranit-i-pred-nadory-tlusteho-streva-104