Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

Radi cestujete? Určite uznáte, že najlepšia vec na cestovaní je bez pochýb, ochutnávka miestnych špecialít. Ak prídete do Japonska, odporúčame vám vyskúšať japonskú kuchyňu.

Japonské reštaurácie vás môžu prekvapiť nezvyčajným správaním, službami alebo pravidlami, ktoré nikde inde na svete nenájdete. Návšteva reštaurácie bez dostatočných znalostí týchto pravidiel by sa vám nemusela vyplatiť, a mohla by skončiť pri rôznymi nedorozumeniami. V tomto článku si predstavíme pár tipov, ktoré by sa vám mohli hodiť pri návšteve Japonska.

 

1. Žiadne prepitné

 

Ako platiť v japonskej reštaurácii

 

Skutočnosť, že v japonských reštauráciách neočakávajú prepitné môže spôsobiť prekvapenie zákazníkov zo západných krajín. Väčšina japonských podnikov nevyžaduje žiadne poplatky za služby, hoci niektoré prvotriedne reštaurácie môžu účtovať dodatočné náklady.

Ak sa však rozhodnete dať prepitné, buďte opatrný. Ak by to zistil jeho šéf môže ho pokarhať.

 

2. Jedlá sú podávané s Otoshi

 

Otoshi

 

Otoshi (お通し) alebo tsukidashi, je malý predkrm zvyčajne ponúkaný zákazníkom v Japonských izakayas (居酒屋: bar). Existuje niekoľko teórii, ktoré majú svoj opodstatnený význam. K ním patrí aj tá, čo hovorí: „Znakom toho, že prvá objednávka zákazníka sa vybavuje je, že zákazník ma čo jesť, zatiaľ čo čaká na svoju objednávku.“

Otoshi vám ponúknu vo väčšine izakaya, bez nutnosti objednávky, ale pozor, niekedy môže byť zarátané do účtu.  Zákazníci najmä zo západných krajín sa môžu cítiť podvedený, keďže musia zaplatiť za niečo, čo si neobjednali.

 

3. Voda je vždy zadarmo (Podávaná chladená aj v zime)

 

Ohyia

 

Ak sedíte pri stole v Japonsku, obslúžia vás vodou. Voda sa nazýva "ohiya", a je zadarmo. Vo väčšine prípadov sa voda podáva chladená po celý rok, čo vás môže prekvapiť. V niektorých podnikoch vám ponúknu namiesto vody horúci čaj.

 

4. Niektoré veci vás môžu prekvapiť cenou

 

Rámen

 

Donáška pizze, alebo kórejský samgyeopsal (kórejský bravčové rezeň), ktoré sú relatívne bežné jedlá, môžu v Japonsku stáť až niekoľko tisíc jenov.

Na druhej strane, cena japonského jedla ako sushi, tempura (天ぷら: typ japonského vyprážaného jedla), alebo ramen je viac ako výhodná.

 

5. V Izakayas si objednajte najprv drink

 

Objednajte si najprv drink

 

Síce sa nejedná o pevné pravidlo, ale zvykom najprv si vybrať drink. Následne si starostlivo vyberiete jedlo. Najobľúbenejšou voľbou pre prvý drink je pivo, s čím sa spája veľmi častá fráza "Toriaezu bi-ru" („V tejto chvíli si dáme pivo“).

 

6. Bufety

 

Sushi

 

Nie je výnimkou, nájsť reštauráciu, ktorá ponúka All-you-can-eat (Všetko čo sa dokážeš zjesť), ktoré sú známe aj na Slovensku, prípadne variáciu All-you-can-drink (Všetko čo dokážeš vypiť), čo umožňuje ochutnať všetky ponúkané druhy jedál, alebo nápojov za jednu cenu.

Táto forma stravovania je ponúkaná v izakaya, yakiniku (焼き肉: Grill bar), a v sushi reštauráciách.

 

7. Oshibori

 

Oshibori

 

Dobrým zvykom japonských reštaurácií je ponúknutie Oshibori zdarma. Je to vlhký uterák, do ktorého si utierate svoju tvár a ruky. Oshibori môže byť vlhký, alebo studený v závislosti od typu reštaurácie.

izakayas sa môžete stretnúť s tým, že zamestnanci vám Oshibori prinesú hneď po tom, ako sa usadíte, čo prekvapí a zaujme mnohých cestovateľov do Japonska.

 

8. Rozdiely vo Fast Foodoch

 

Burger McDonalds

 

V Japonsku môžete nájsť svetové značky fast foodov ako McDonald´s, alebo Subway, čo je výborné pre všetkých čo začali objavovať chute Japonskej kuchyne, ale chcú skúsiť niečo viac známe.

Avšak, aj tu môžeme nájsť rozdiely, ktoré by vás mohli zmiasť.

Napríklad nápoj v McDonald veľkosti L v Japonsku je menší ako americký M. Rozdiel je aj v obsluhe, nehľadajte samoobslužné automaty, personál vám rád poslúži.

 

9. Nenoste si do vnútra vlastné jedlo (aj tu sú výnimky)

 

Jedlo v nákupných centrách

 

Pravidlo zakazujúce nosiť si do podnikov a vlastné jedlo je známe v mnohých Ázijských krajinách.

Veľké  nákupné centrá s jedálnym kútom (Food court), sú výnimkou. V nich si môžete jedlo kúpiť, ale nikto vám nezakáže priniesť si vlastné.

 

10. Vyzujte sa pred vstupom do  Zashiki

 

Vyzujte sa pri vstupe do Zashiki

 

V izakaya a reštaurácií ponúkajúcich japonskú kuchyňu, je často miesto mimo stolovacích priestorov, miesto kde môžete stolovať v japonskom štýle. Nazývame ich zashiki. Ak chcete jest v zashiki musíte sa vyzuť.

Stolovanie na stoličkách pri stole je oddelené v rámci prevádzky od zashiki. Ak sedíte pri stole v topánkach pri vstupe do zashiki vás vyzvú na vyzutie.

Poznali ste niektoré z týchto pravidiel už pred prečítaním článku? A poznáte niektoré základné pravidlá a tradície, stravovanie v Japonsku je hračka. Ak prídete do Japonska, využite možnosť najesť sa s domácimi Japoncami, ktorý vám môžu značne pomôcť aklimatizovať sa. Prajeme vám dobrú chuť :).

 

Preložené z http://mcha-jp.com/16613

Všetky obrázky v texte sú prevzaté z pôvodného článku./All images in the article are taken from the original source