Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

Henny Youngman :“Ľudia sa nás pýtajú na tajomstvo nášho dlhoročného manželstva. Dvakrát týždenne si urobíme čas na večeru v reštaurácii pri sviečkach, víne, s jemnou hudbou a tancom. Ona v utorok a ja v piatok.“

Správna večera

 

Vitajte pri ďalšom článku, v ktorom si rozoberieme, čo a kedy správne večerať bez pocitu viny :). Raňajky sú základ dňa, obed je nevyhnutnosť a večera je vaše úspešné zakončenie dňa, ktoré si určite musíte dopriať. :)

 

Ako správne načasovať večeru

Načasovanie večere je základ úspechu. Rokmi známe pravidlá, aby sme večerali maximálne o 19tej, sú z časti správne. Z časti tvrdím práve preto, že medzi nami existujú „noční vtáci“ , ktorí chodievajú spať okolo pol noci, alebo neskôr a keby sa majú riadiť týmto pravidlom, tak by seba zbytočne týrali. Akonáhle vám spôsob stravovania nerobí radosť, alebo nie je  súčasťou príjemných pocitov, tak je len otázka času, kedy s tým skoncujete a dáte si „pod zub“ niečo, čoby ste nemali. Tak kedy teda je správne večerať? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Najvhodnejšie to je 2 – 3 hodiny pred samotným spánkom. Takže keď chodíte spať o 22hej hodine, tak vaša večera by nemala byť neskôr ako o 20tej hodine. Existuje však aj taká druhá večera, ktorej sa tiež budeme venovať. Tú si môžete dať tesne pred spánkom, ak pociťujete hlad.

 

Zdravá večera

 

Čo na večeru?

Už viete kedy večerať.Logicky sa nám teda tlačí otázka, čo večerať. V princípe je to veľmi jednoduché. Dôležité je, aby ste sa vyvarovali jednoduchým cukrom (sladkosti, koláče, sladké pečivo a pod...) a naplnili svoj tanier jedlom bohatým na bielkoviny a vitamíny + komplexnými sacharidmi vo forme zeleniny. Možno to znie komplikovane ale je to naozaj jednoduché a uvedieme si zopár príkladov :)

 

  • Mäso na prírodno (kuracie, morčacie, prípadne rybu ako je losos) + zeleninová obloha + lyžica ryže
  • Grécky šalát
  • Omeleta + zelenina
  • Zeleninové rizoto + kuracie mäso

 

Samozrejme, tých jedál je omnoho viac, takže aj tak to v konečnom dôsledku záleží na vás. Princíp ste si určite všimli. V každom jedle sa vyskytuje zelenina. Vy sami viete, ktorá vám najviac chutí a vyhovuje, preto si najlepšie budete vedieť jedlo nakombinovať sami, avšak opäť sa snažte vyhýbať tej s veľkým obsahom cukru ako mrkva a cvikla. Musíte však zohľadniť výber jedla podľa svojho metabolizmu, výdaju energie, veku, zdraviu a podobne. Každí z nás je individuálni, preto určiť jednu veľkosť porcie a jej obsah pre všetkých ľudí rovnako, je nezmysel. Ak máte náročnejšie zamestnanie, kde je váš výdaj energie vysoký, kľudne si dajte na večeru komplexné sacharidy vo forme ryže. Naopak ak máte sedavé zamestnanie a vaša denná fyzická aktivita nie je vysoká, tak by vaša večera mala tvoriť len zeleninovú oblohu + bielkoviny vo forme mäsa, rýb, tvrdého syru a pod.

 

Mlieko a bielkoviny

 

Ako predísť večernému maškrteniu a prejedaniu sa

 

Začnite svoj deň kvalitnými raňajkami

 

 Ako sme uvádzali v predchádzajúcich článkoch, raňajky sú naozaj zodpovedné za veľa v našom tele a pri ich vynechaní, nastáva v tele deficit potrebných látok, ktorý chcete večer doplniť veľkou večerou. Avšak vtedy to už telo ťažšie trávi a ukladá si zásoby formou telesného tuku.

 

Majte rozostup medzi jedlami

 

Mať príjem potravy aspoň každé 3 hodiny, vám pomôže udržiavať stabilnú hladinu živín a energie. Tak si zabezpečíte aj to, aby ste večer nezjedli všetko, čo vám príde pod ruku.

 

Naberte si jedlo na menší tanier

 

Je to veľmi jednoduchý spôsob, ako oklamať pomocou očí svoj žalúdok. Menší tanier vám nedovolí nabrať si  kvantum jedla, ale akonáhle ho celý naplníte správnymi potravinami, tak určite budete po jeho skonzumovaní sýty.

 

Zapojte „druhú“ večeru

 

Tu je odpoveď pre tých z vás, ktorí sa naozaj cítia hladní, aj keď jedli 3 hodiny pred spánkom a nevedia zaspať s pocitom hladu. Druhá večer, ktorá sa konzumuje tesne pred spánkom, by mala byť zložená hlavne z bielkovín a to napríklad : Tvaroh (môže byť aj ochutený, ale nie tvarohový dezert), mlieko (max 0,5l nie na ex! a najlepšie 1,5%), proteínový nápoj atď... Druhá večera má za úlohu nielen nasýtiť vás, ale taktiež celú noc zásobuje vaše orgány a svaly bielkovinami, takže sa ráno zobudíte s prázdnym žalúdkom a hneď máte chuť na raňajky.

 

Zahoďte večer starosti za seba

 

Jeden z dôvodov večerného prejedania sa, je nakumulovaný stres a vypätie z celého dňa. Práve toho sa musíte zbaviť po príchode domov. To, že budete v strese vám môže len uškodiť,napríklad tak, že vás chytí emočné jedenie. Takisto to môže mať negatívny dopad aj na vaše zdravie. Viem, že je to niekedy ťažké, zahodiť starosti za hlavu, ale spravte to pre seba a pre svoje zdravie, či už pomocou hobby pri ktorom sa vyventilujete alebo si pozrite obľúbenú časť seriálu. Len si vážte seba samého :)

 

Ako správne večerať