Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

Každý už zažil obdobie, kedy nebol vo svojej koži a príčinou nebola choroba, ani únava či stres. Jednoducho iba chýbalo dostatočné množstvo energie. Detoxikácia organizmu je skvelý spôsob ako zbaviť telo toxínov a škodlivých látok, ktoré denne prijímame a dodať mu potrebnú energiu.

Ovocie

 

Potrebujem detoxikáciu?

Vždy keď v našom tele nie je všetko v poriadku, upozorní nás na to. A tak je to aj v prípade detoxikácie. Ak trpíte únavou, stratou energie, máte problémy s koncentráciou a pamäťou možno si vaše telo žiada detoxikáciu. Ďalšími signálny môže byť nadmerný telesný pach, bolesti hlavy, enormná chuť na sladké, depresie a zmeny nálad. Ak pravidelne konzumujete kofeínové nápoje, alkohol, tučné jedlá a nevyhýbate sa ani cigaretám, detox vám určite prospeje.

Ako detoxikovať?

Detoxikovať organizmus sa dá niekoľkými spôsobmi ale rozhodne nejde o žiadnu drastickú diétu alebo hladovku.  Asi najlepším spôsobom je detoxikácia úpravou stravy, pretože vylúčením niektorých potravín je možné zbaviť škodlivých látok. Samozrejme bude potrebné jedálniček doplniť inými, vhodnými potravinami. Vylúčiť by ste mali fastfoodové jedlá, konzervanty, polotovary, rafinované cukry, umelé sladidlá, údeniny a všetky nasýtené tuky, alkohol, cigarety a kofeín.

 

Na detoxikáciu existujú aj rôzne výživové doplnky. O ich účinnosti by sa ale dalo diskutovať. Sú prípravky, ktoré fungujú a potom je dosť takých, ktoré nefungujú vôbec. Je teda na vás, či chcete skúšať rôzne výživové doplnky, alebo stavíte na úpravu stravy.Účinný prostriedok na vnútornú očistu organizmu je program Colonmix. Zabezpečí dostatočný prísun vlákniny a takto podporí zdravé vylučovanie škodlivých látok z organizmu.Pomocou podporných látok vytvorí gélovú vrstvu, ktorá učinné odstráni usadeniny z čriev.

 

Colonmix


Potraviny vhodné pri detoxikácií

Súčasťou detoxikácie sú rozhodne čerstvé šťavy, ovocie a zelenina. Ideálne je nakúpiť si ovocie a zeleninu od miestnych farmárov, prípadne si ich vypestovať doma v záhrade. S kvalitným odšťavovačom si môžete doma pripravovať chutné šťavy, ktoré sú pre detoxikáciu nevyhnutné.

 

Za správne potraviny sa vo všeobecnosti považujú čerstvé, neupravované potraviny. Zamerať by ste sa teda mali na sezónnu zeleninu a ovocie, ktorá by nemala byť ošetrovaná pesticídmi. Na jar a v lete je dostatok čerstvého ovocia aj zeleniny, takže možností máte naozaj veľa. Zo zeleniny sa odporúča hlavne mrkva, cvikla, špenát, zeler či uhorka.

 

 

V podstate by ste mali jesť to, čo sa práve v tomto období urodilo. Výborné sú napríklad broskyne, ktoré obsahujú draslík a chránia obličky pred infekciami. V zime sa je vhodné konzumovať najmä sušené ovocie a kyslú kapustu. Kyslá kapusta je bohatá na vlákninu a probiotické kultúry, takže podporuje imunitu a trávenie.

 

Strava by mala obsahovať aj potraviny bohaté na vlákninu ako sú hnedá ryža, pohánka a psyllium. Psyllium je indický skorocel, ktorý je ideálny pre ľudí, ktorí nemôžu konzumovať obilnú vlákninu. Ide o rozpustnú vlákninu, ktorá čistí tráviaci systém, pomáha s redukciou hmotnosti, dokáže rozhýbať "lenivé" črevá a znižuje aj hladinu cukru a cholesterolu.

 

Skorocel drvený

 

Pomocníkom pri detoxikácií je aj peruánska kremelina. Je to prášok bez vône a pridaných látok, ktorý je tvorený skamenenými kostrami starovekých rozsievok - rôznobičíkatých rias. Peruánska kremelina očisťuje nie len tráviaci systém, ale aj steny žíl, lymfatický systém a všetky bunky v tele.

 

Detoxikácia pohybom

Zbaviť sa škodlivín akými sú ťažké kovy, nikotín, umelé liečivá a podobne sa dá aj pravidelným pohybom. Šport je prospešný pre kardiovaskulárny a lymfatický systém, pomáha zbaviť sa stresu aj nadbytočných kíl. Keďže lymfatický systém má za úlohu aj zabavovať telo škodlivých látok je dôležité, aby fungoval správne. Okrem toho pohyb zvyšuje množstvo kyslíka v krvi takže obličky a pečeň pracujú efektívnejšie.

 

Detoxikácia pohybom

 

Pomôže akákoľvek pohybová aktivita, ale najvhodnejšie sú kardio cvičenia, posilňovanie vlastnou hmotnosťou, ale aj jóga či pilates. Neexistuje univerzálny návod ani odporúčanie ako často a ako dlho by ste mali cvičiť. Určite by ste sa mali hýbať pravidelne a každý deň sa venovať aspoň hodinku nejakej pohybovej aktivite. Môže to byť beh, posilňovanie ale aj prechádzka svižnejším tempom.

 

Šalát

 

Pri celkovej detoxikácií organizmu je tak najlepšie skombinovať pohybovú aktivitu a úpravou stravy, aby boli výsledky čo najlepšie. Pred tým, ako sa pustíte do detoxikačnej kúry je vhodné poradiť sa s lekárom. Hlavne pokiaľ trpíte vážnejšími alebo dlhodobými zdravotnými problémami.