Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

Victor Hugo : „Boh stvoril vodu, človek víno." (vďaka za šikovnosť človeka :)

Pitný režim je jedna z najpodceňovanejších vecí tohto obdobia. Určite ste zaznamenali, zvýšené množstvo reklám o potrebe pitného režimu, hlavne v letných horúčavách. Ale, čo všetko naozaj robí voda v našich organizmoch a čo sú len mýty? O tom si dnes povieme v novom článku lifestyle.

 

Pitný režim v každodennom živote :

Migréna, únava, problém sústrediť sa a mnohé iné príznaky, sa u vás môžu vyskytnúť pri nedostatku vody v organizme. Uvedomte si, že 60-70% ľudskej hmotnosti tvorí voda a to nie je malé číslo.

Je nevyhnutný pri :

  • Trávení a metabolizme
  • Vylučovaní odpadových látok
  • Transport živín a kyslíka
  • Regulácii telesnej teploty

 

 

Mnohé zdroje uvádzajú, že optimálny počet vody, ktorý by ste za deň mali prijať sa pohybuje od 2 -3 litrov za deň. Netvrdím, že tento údaj nie je pravdivý, ale keďže každí z nás je iní, tak aj náš príjem musí byť individuálny. Každý človek musí za deň vypiť určitý počet vody a to záleží od veku, pohlavia, hmotnosti, práce a mnohých iných faktorov, takže konkretizovať to nemá zmysel. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravy, ktorá brala do úvahy európske podnebie s miernym stupňom fyzickej záťaže, by mal dospelý muž prijať 2,5 L a žena 2 L vody za deň.

Rady pri pitnom režime :

  • Vypite 30 min. pred raňajkami 3 deci vody: keď si dáte ráno čistú vodu, prečistíte organizmus od škodlivých látok, ktoré sa vo vás v noci nahromadili a pomôže vám to rozbehnúť trávenie pred samotnými raňajkami.

 

  • Nepite nárazovo veľké množstvo vody: v dnešnej zaneprázdnenej dobe sa ľudia častokrát pristihnú, že celý deň nepili vodu a chcú to dohnať naraz. Vypiť veľké množstvo vody, ako sa hovorí na ex, je nevhodné, pretože obličky nestihnú taký veľký objem vody spracovať. Príznakmi môžu byť nevoľnosť, bolesť hlavy, zvracanie. Vhodné je vypiť 2-3 dcl vody v pravidelnejšom režime, ako veľký objem nárazovo.

 

 

  • Pomáha pri redukcii hmotnosti : pravidelný príjem vody pomáha pri redukcii hmotnosti hneď niekoľkými spôsobmi. Vždy máte v žalúdku vodu, čiže je nepravdepodobnejšie, že budete tak často hladný. Optimalizuje organizmus, takže telo má dostatok vody, aby prebiehala látková výmena, aby sa detoxikovalo.

 

  • Keď ste smädný už je neskoro: smäd je neskorý indikátor toho, že organizmus má nedostatok tekutín. Už vtedy ste stratili 2% vody, čo vedie až 20% strate energie v organizme.

 

  • Pozor na dehydratáciu: v slabších prípadoch môže viesť k bolesti hlavy, pri nadmernej  k fatálnym zlyhaniam vnútorných orgánov. Ak pociťujete jeden z týchto príznakov, tak je možné že ste dehydratovaný : kŕče, závraty, sucho v ústach, bolesť hlavy, znížená výkonnosť, podráždenosť, únava.

 

 

 

  • Kávu a sladené nápoje nepočítajte do pitného režimu: veta dnes som už mal 3 kávy, takže pijem dosť tekutín nie je pravda. Musíte si uvedomiť, že káva dehydratuje, čiže má presne opačný efekt ako voda. Sladené nápoje na druhej strane majú zvýšený obsah cukru, čo znamená, že spotrebujú vodu v biochemických procesoch. Preto odporúčam, vykryť príjem kávy a sladených nápojov obyčajnou čistou vodou.

Úspech sa skladá z mnohých malých detailov, ktoré si často ani neuvedomujeme a preto sa spýtajte samých seba, či ten chýbajúci detail nie je  práve nedostatok pitného režimu. Pomáha nám sústrediť sa, chudnúť, byť viac energický, tak prečo by sme ho zanedbávali? Nazdravie!