Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

V tomto článku nebudeme riešiť, či sú raňajky naozaj „gro dňa“, alebo len zanedbateľná položka. Dnes sa na raňajky pozrieme z pohľadu skúseností a výsledkov mnohých ľudí, ako kladne ovplyvňujú nielen náš metabolizmus, ale aj našu náladu, psychickú pohodu, imunitu a celkový priebeh dňa.

Skvelý štart do dňa

 

Raňajky sú téma, ktorá sa skloňuje už dlhé roky. Na jednej strane máme na internete blogy , ktoré tvrdia, že nemusímeraňajkovať,organizmus je predsa schopný prežiť bez jedla a tiež že nemáme jesť, pokiaľ nie sme hladní,na druhej strane tu máme výsledky mnohých štúdií, ktoré dokazujú pozitívny vplyv raňajkovania na organizmus, ako sú napríklad väčší psychický aj fyzický výkon, či lepší denný režim. Tak, ktorým tvrdeniam teda máte veriť? Sám som vyskúšal oba spôsoby po istú dobu a môžem povedať, že sa stotožňujem s tvrdením, že raňajky sú naozaj základ dňa a často odzrkadľujú celý váš deň.

 

Ako môžu byť raňajky také dôležité, keď ja už dlhé roky neraňajkujem a cítim sa fajn? Áno, veľké množstvo ľudí v dnešnej dobe nemá čas raňajkovať, lebo majú zlý time management a  jednoducho si zvykli nato, že si radšej pospia o chvíľku dlhšie a najedia sa až v práci, keď budú mať čas.Akonáhle nemáte čas raňajkovať, vaše telo nedostane počiatočnú potrebnú energiu,ste unavenejší a samozrejme hladní, avšak popri množstve práce na hlad a jedlo aj zabudnete. Zrazu si uvedomíte, že máte prázdny žalúdok, z toho vyústi nervozita, a tak rýchlo chrúmete niečo poruke. Zvyčajný výsledok takéhoto stravovania je večerné „rabovanie“ chladničky a zlý pocit zo seba samého.

 

Dobite sa energiou 

 

Povedzme si reálne benefity raňajkovania :

 • Lepšia/stabilnejšia nálada
 • Znížené riziko cukrovky 2. typu
 • Väčšia kontrola nad denným príjmom potravy
 • Zdravie zlepšujúce efekty
 • Lepšie kontrolovateľná hmotnosť ( Pri správnom stravovaní raňajky prispievajú k redukcii hmotnosti)
 • Pomáhajú nám sa vo večerných hodinách neprejedať
 • Dlhotrvajúca energia

 

 

 

 

MUDr. Igor Bukovský, PhD. predkladá v svojich článkoch a knihách mnohé podstatné informácie, prečo sú raňajky potrebné a prečo by mali tvoriť základ nášho stravovania. Tvrdí, že náš organizmus je vďaka časovacím génom nastavený tak, aby v dopoludňajších hodinách spaľoval energiua naopak vo večerných hodinách vytváralenergetické zásoby. Pretoskúsenosťoumnohých ľudí je, že keď vypustili alebo zredukovali svoju večeru a naopak dali si výdatné a kvalitné raňajky, tak sa cítili lepšie a popri tom dokázali upraviť aj svoju telesnú hmotnosť.

 

Typy ako sa donútiť raňajkovať:

 

Privstaňte si!

 • Privstaňte si : Vám sa to povie jednoducho, ja chodím skoro ráno do roboty a už tak mám toho

 

 •  spánku málo! Áno, toto môže byť vaša reakcia no síce predo mnou sa obhájite, ale čo pred sebou samým? Rozdelenie dňa alebo ako som to napísal time management,je veľmi dôležitý a uvidíte sami, že keď si upravíte svoj režim tak, aby ste všetko stíhali, budete sa cítiť omnoho lepšie.

 

Nemáte ráno čas robiť si raňajky? Nachystajte si ich už večer a ráno si ich len vyberte z chladničky.

Nie ste ráno hladní? Môže to byť len zvyk a pomalým konzumovaním jedla každé ráno sa vám tento zvyk zmení.

 

 • Dajte si pred spánkom bielkoviny : hlavne téma, ktorá sa týka ľudí, ktorí sú pred spánkom hladní a vyjedia polku chladničky. Vaša posledná večera by mala byť 3 hodiny pred spánkom, ale čo ak ste ešte pred spaním naozaj hladný? Ak si tesne predtým dáte tvaroh alebo mlieko, tak si dostatočne zaplníte žalúdok (čo je základ vyriešenia problému) a taktiež sa ráno zobudíte hladní, čo vás donúti k tomu, aby ste sa naraňajkovali. Plus pre športovcov ale aj obyčajných ľudí, budete mať večer svaly zásobované bielkovinami)

 

 • Začnite s menšími porciami : nesnažte sa hneď Začnite s malými porciamizjesť plnú misku vločiek, keď nie ste zvyknutí raňajkovať. Len vám zostane ťažko od žalúdka a už to znova neskúsite. Jedzte radšej menšie porcie a hlavne majte čas na vychutnanie jedla.

 

 

 • Určite si priority : už ste si museli uvedomiť, akú podstatnú časť dňa vynechávate. Žijeme v dobe, kedy si vážime značkové hodinky, alebo autá viac, ako seba samých no nezabúdajte, že šťastie a pohoda vychádza z vnútra, tak sa začnite byť troška sebeckí a doprajte svojmu telu luxus vo forme kvalitných raňajok!

 

Kvalitné jedlo

 

Čo by mali obsahovať kvalitné raňajky

 • Komplexné sacharidy – celozrnné pečivo, obilné vločky, cereálie s nízkym obsahom cukru
 • Bielkoviny – jogurt, syr, mlieko, vajcia
 • Tuky – orechy, avokádo, olivy, kokos
 • Vitamíny – ovocie a zelenina

 

 

V každom prípade by raňajky mali mať čo najväčšiu výživovú hodnotu, dostatočne vás zasýtiť na dlhšiu dobu a dodať energiu až do ďalšieho jedla. Samozrejme, že každí z nás je individuálni a preto si potraviny nakombinujte podľa chuti, tak abyvám čo najviac vyhovovali. Nezabudnite si všímať odozvu vášho tela na vaše rozhodnutia.