Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

Hovorí sa, že po dobrom jedle vždy dobre padne káva. Neviem ako vy, ale my na kávu nedáme dopustiť. Radi hľadáme podniky, ktoré okrem výbornej kávy ponúkajú aj príjemný dojem z prostredia. Pridaná hodnota pre lepší pôžitok z kávy.

No schválne, kde radšej kávičkujete? V hlučnej, preplnenej a tuctovej kaviarni alebo v takej, ktorá je svojská svojim štýlom, ponukou a servírovaním?

V bratislavskom kraji sa to podnikmi len tak hemží. Kávu vám urobia v každom podniku, no tá sa môže líši kvalitou – od obyčajného „pressa“ až po „espresso“ čerstvo upraženej 100% arabiky.
A keďže máme radi podniky s jedinečnou atmosférou, v tomto článku vám predstavíme tie, ktoré nás uchvátili prostredím aj chuťou kávy.

 

káva-bratislava-promenu

Bratislava

Prvú kaviareň, ktorá je v poslednej dobe na výslní, nájdete pod názvom black.. Trnavčania sa mohli v jej zárodku spokojne prizerať ako prevádzka rastie a buduje si svoje meno. Nakoniec sa black. presťahovala do Bratislavy a tu obšťastňuje ďalších prípravou chutnej kávy. A čoskoro otvorí aj svoju druhú bratislavskú prevádzku.


Druhá z bratislavských kaviarní, ktorá nás zaujala, je kaviarnička Kapucíno sídliaca na Kapucínskej ulici. Útulné prostredie interiéru zladeného v pastelových farbách, lahodná ponuka dezertov, zmrzliny a waflí a znamenitá talianska káva. Toto všetko čaká na každého návštevníka.


Ak radi čítate vašu obľúbenú knihu zatiaľ čo okolím rozvoniava dobré jedlo a káva, FOXFORD je to pravé miesto pre vás. Kníhkupectvo s kaviarňou v jednom prevádzkuje Martinus a jeho pobočky nájdete aj v Poprade a Košiciach. Veľa kníh, etiópska káva a koláče vlastnej výroby. Raj každého knihomoľa.


Za spomenutie stojí aj kaviareň MAD DROP. Čím sa odlišuje od „bežných“ kaviarní? Priateľským duchom, vynikajúcou kávou a na naše prekvapenie - hraním metalu z reproduktorov. Žiaden jazz alebo pop. Kaviarní ako je táto je ojedinelý počet, ak nie len pár. Zmena je život a život je káva. Stojí za návštevu.


Na pohodu sa budete cítiť v Kaviarni Pohoda. Sedenie v pohodlných kreslách, dobrá káva a domáce koláče. Ideálne miesto na rande alebo klebetenie s kamarátkami.


Rodinná kaviareň Penny Coffea si svojou filozofiou zakladá na (ne)tradičnosti, priateľskej atmosfére, príprave domácich pokrmov z čerstvých surovín a podávaní miestnych vín, pív, kávy a čajov. Ak ste rodič s deťmi, ktorý ocení pekné a priateľské prostredie v kruhu priateľov, toto je podnik pre vás.

 

espresso-promenu-bratislava

Senec

„Titulom“ jediná literárna kaviareň svojho druhu v Senci sa pýši kaviareň Antikvariát. Kniha nová alebo stará, časopis alebo čokoľvek dobré na čítanie ide ruka v ruke s kávou alebo čajom. A konkrétne v tejto kaviarni majitelia podávajú taliansku kávu pod vlastnou značkou MIO KAFE. K tomu sladký dezert a hneď je človek spokojný.

 

Kaviareň Story ponúka parádne torty a štrúdle, jednoduché no príjemné posedenie a fajnovú kávičku. Aký príbeh píše tento podnik zistíte až keď ju poctíte vašou návštevou.

Malacky

Do podnikov v Malackách sme nahliadli už v našom prvom článku venovanom kaviarňam západného Slovenska.

Počuli ste o Break Bistro & Coffee? Tento podnik je plný home-made pečenými a zdravými koláčikmi a tortami -  i vegánskymi alebo bezlepkovými. Okrem toho majú na každý deň v ponuke raňajky, polievku a jedno hlavné jedlo tematicky pripravené podľa 5 elementov: drevo, oheň, zem, kov a voda. Pokiaľ si chcete dať pauzu, zajesť niečo chutné a zdravé a zakončiť to lahodnou šálkou kávy, Break Bistro je na to ako stvorené.

Pezinok

Pezinok – mesto vína, vinárstiev, vinární a zase vína. Kde ale podávajú dobrú kávu a niečo k nej?
Ako prvý podnik vám musíme odporučiť kaviareň BonŽúr café v centre mesta. Zvučný názov prevádzky a neobvyklá ponuka jedál aj nápojov sú prvým z dôvodov „must go“ (v preklade „musieť vyskúšať“). Čerstvé raňajky, domáce dezerty a limonády s voňavou kávou majú všade. Čo delí BonŽúr od iných kaviarní v okolí je jej kuchyňa afro-amerických jedál. Prídete?

 

Podnikom iného kalibru je aj Mlsná Emma. Už podľa názvu je pravdepodobné, že ponuka nápojov a dezertov bude sladká a chutná. Jej prívlastok „čokoládovňa“ je viac ako výstižný. Tešiť sa môžete nie len na výbornú kávu alebo čokoládu, ale aj na neodolateľnú ponuku dezertov, ktoré osladia život každému. Ak ste na sladké, toto je podnik pre vás.

 

coffee-kaviareň-promenu 

Modra

Útulná kaviareň Archa vás dostane vďaka jej pokojnej a priateľskej atmosfére. Domáce dezerty, na ktorých stavia svoje meno pomaly každá prevádzka, doplnili v tejto kaviarni o špeciálnu kávu značky Štrbské presso. Slogan kaviarne „Miesto, ktoré má dušu“ vystihuje pocit z prostredia a preto ak hľadáte únik od hektického života, tu opäť načerpáte tú správnu energiu.

 

Išli ste po Štúrovej ulici a zahliadli vonkajšie záhradné posedenie kaviarne Polo Garden? My sme neodolali a museli sme sa usadiť. Príjemná ulička medzi kamennými budovami pôsobí útulne, historicky a mestsky. Sedenie v interiéri vyzerá tiež pohodlne a ponuka nápojového a dezertného lístka je dostačujúca na vychutnanie si svojho espressa.

 

Toto je 13 kaviarní bratislavského kraja, ktoré nám učarovali myseľ  a mali sme potrebu sa o ich existencii s vami podeliť. Možno ich už poznáte a možno nie. V ďalšom článku z rubriky „ProMenu radí“ vám predstavíme z nášho pohľadu kaviarničky v nitrianskom kraji.

 

 

Ema Fajnorová