Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

V tejto dobe kedy máme každú informáciu na dosah ruky vďaka internetu si vieme na väčšinu otázok nájsť aj veľmi rýchlo odpovede. Ale poznáte to sami, informácie sa navzájom vyvracajú, je ich veľa a sú neprehľadné. Ako teda vieme ktorým informáciám veriť a ktorým sa radšej vyhýbať? Mnohé odpovede nájdete v týchto pravidelných článkoch na ProMenu.sk. Takisto tu nájdete jednoduchý a zaujímavý prehľad o správnej výžive, kvalite potravín či životospráve.

Témy, ktoré budem rozoberať sa budú týkať jednotlivých zložiek výživy (takzvaných makrunutrientov a mikronutrientov). Chcel by som vám čo najviac a najjednoduchšie vysvetliť, čo denne prijímate do svojho tela a funkcie rôznych potravín v organizme. Priblížim vám aj pojem „Zdravá výživa“ a čo by mala obsahovať. Zároveň si môžete porovnať, čo z toho sa to nachádza vo vašom jedálničku. Obľúbenou témou sú „Diéty“, to prečo nefungujú, dostavenie jojo efektu a mnohé iné.

Nato, aby sme si všetko spomínané mohli vysvetliť, musíme začať úplným základom.

 

 

 

Prečo je výživa pre nás tak dôležitá? Aké funkcie plní v našom tele?

Poznáte výrok „Ukáž mi čo ješ a ja ti poviem kto si“. Povedzme si pravdu, ako často sa stane že na raňajky si dáme jeden banán, aj to aknáhodoustíham. Na obed opäť zhon,tak si dám niečo rýchle z fastfoodu a hlavne,nech je to čo najviac mastné, lebo to naoko zasýti. No a večernás prepadne hlad, máme nedostatok energie po celom dni a vtedy sme schopní vyjesť aj pol chladničky. Niekedy to dokončíme aj nejakou zmrzlinou či zákuskom.Hotová pohroma!O pitnom režime plnom sladkých vôd a energetických nápojov plných cukrov ani nehovorím.Z veľkej časti zato môže táto uponáhľaná doba, kedy nemáme čas ani na tie najdôležitejšie veci a seba väčšinou posúvame na druhú koľaj. Preto vám poviem iba zopár bodov, ktoré plní výživa vo vašom organizme a sami si odpovedzte, či vaša doterajšia strava bola dostatočne bohatá aby vám zabezpečila všetky tieto body.

Takže si zhrňme úlohu výživy v organizme :

  •          Správny telesný a duševný vývoj
  •          Správnu činnosť organizmu u dospelých a detí
  •          Ovplyvňuje zdravie
  •          Je spojená s emóciami, pocitmi uspokojenia
  •          Zaisťuje funkcie látkovej výmeny
  •          Podporuje produkciu a regeneráciu tkanív
  •          Rast
  •          Tvorbu energie

 

Zdravá výživa má obsahovať:

  •          Dostatočné množstvo makronutrientov (sacharidov, tukov, bielkovín) na pokrytie energetických a funkčných požiadaviek organizmu.
  •          Adekvátne množstvo tekutín, minerál. látok, balastných látok a mikronutrientov (vitamíny a stopové prvky).

Predstavte si vaše telo ako auto. Keď chcete, aby vám dlho vydržalo a slúžilo, tak ho často umývate, upratujete a „kŕmite ho“ kvalitným palivom. Je to vec, na ktorej vám záleží a beriete ho ako osobnú trofej. Avšak odkedy je vaše telo menej dôležité, ako materiálne veci vo vašom živote? Nezabúdajte, že zdravie máte iba jedno a keď sa už v ňom niečo pokazí, tak sa to veľmi ťažko napravuje. Vážte si preto samých seba a začnite rozmýšľať nad svojim „palivom“. :-)

 

V ďalších článkoch si vysvetlíme, aké je to dobré „palivo“ pre váš organizmus a naopak čomu by ste sa mali vyvarovať. Skúste sa začať o seba lepšie starať už dnes. Namiesto len rannej kávičky si dajte výdatné raňajky, ktoré vás naštartujú. Obed tiež neodfláknite, práve naopak, nájdite si tú polhodinu na vychutnanie si vašej zaslúženej stravy. Rozmýšľajte nad tým čo jete a nebuďte obeťou dnešnej nevnímavej doby. :-)