Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

Mäso v dnešnej dobe patrí k najobľúbenejším potravinám na svete. Obsahuje veľa dôležitých minerálov a vitamínov. Nachádzajú sa tu vitamíny skupiny B, vitamín A, D, E, železo, zinok a selén. Je veľmi dobrým a kvalitným zdrojom proteínov, preto je neoddeliteľnou súčasťou každého športovca a kulturistu.

ProMenu - mäso
Delenie mäsa

Jatočné

Hydina

Divina

Ryby

hovädzie mäso

kuracie mäso

jelenie mäso

sladkovodné ryby

bravčové mäso

slepačie mäso

srnčie mäso

morské ryby

teľacie mäso

morčacie mäso

muflonie mäso

 

baranie mäso

kačacie mäso

diviačie mäso

 

jahňacie mäso

husacie mäso

bažantie mäso

 

kozie mäso

 

prepeličie mäso

 

kozľacie mäso

 

 

 

konské mäso

 

 

 

 

Hovädzie mäso

Hovädzie mäso je jedná z potravín,  ktorá sa na stoly slovenských reštaurácií dostáva najčastejšie. V reštauráciách aj v domácej kuchyni sa dostáva na tanier v surovom stave (tatársky biftek), vo forme steakov, nakrájaných kúskov v guláši, vo vývare alebo v podobe mletého mäsa. Pochádza z kravy alebo býka. Najkvalitnejšia časť hovädzieho mäsa je sviečkovica – najjemnejšie a najkrehkejšie mäso.

 

Bravčové mäso

Bravčové mäso je taktiež najpoužívanejšie mäso v gastronómii. Pochádza z prasaťa domáceho. Svalovina bravčového mäsa obsahuje viac tuku a vyššiu energetickú hodnotu ako hovädzie mäso, preto je aj ťažšie stráviteľná. Veľmi jemné vlákna a pevnú bielu slaninu má mäso z ročných kusov. Bravčové mäso starších kusov má tuhšie a hrubšie vlákna a jej farba je tmavočervená.

 

Teľacie mäso

Teľacie mäso je bledoružové mäso s minimálnym množstvom tuku, ktoré obsahuje veľa vody. Je chudé a ľahko stráviteľné mäso. Častokrát býva súčasťou diétnej a detskej stravy.

 

Kuracie a morčacie mäso

ProMenu - Mäso

Oba druhy mäsa sú si veľmi podobné. Sú ľahko stráviteľné, nemajú veľa tukov a obsahujú veľa bielkovín. Využívajú sa veľakrát pri diétnej stave.

 

Diviačie mäso

Obsahuje veľké množstvo cenných bielkovín, minerálov a vitamínov. Diviačie mäso je krehké, šťavnaté mäso, ktoré obsahuje viac tuku ako iné druhy mäsa. V reštauráciách a v domácej kuchyni sa podáva na rôzne spôsoby – grilované, dusené, pečené a v guláši.

Zloženie mäsa

Každé mäso má iné zloženie, pomer jednotlivých zložiek sa líši v závislosti od veku, plemena a druhu zvieraťa. Pri čistej svalovine je zloženie mäsa:

  •         Voda: 70-75%
  •         Bielkoviny: 18-22%
  •         Tuky: 2-3%
  •         Minerálne látky: 0,9-1,2%

 

Ako variť mäso

ProMenu - mäso

 

Mäso, ktoré ideme variť si pred prípravou riadne umyjeme v studenej vode. Pri príprave mäsa je dôležité zamedziť styku uvareného a surového mäsa, aby nedošlo k prenosu baktérií!

  •         Surové mäso krájajte na iných doskách s iným náradím ako iné potraviny.
  •         Pri tepelnom spracovaní mäsa je vhodné, aby teplota dosiahla 70 °C v celom objeme mäsa aspoň na 20 minút ( alebo aspoň 100 °C na 10 minút).
  •         Hotové uvarené mäso skladujte pri teplote do 8 °C a pred podávaním ho zohrievajte pri teplote 90 °C alebo jedlo krátko povarte. Znížite tým prenos nebezpečných baktérií.

Pri mäse si dávajte pozor na rôzne bakteriálne choroby. Pri zlom skladovaní a príprave sa môže mäso nakaziť Salmonelou.

Konzumácia

ProMenu - mäso

 

Ako sa hovorí – všetkého veľa škodí, tak aj s konzumáciou mäsa by sme to nemali preháňať. V prípade červeného mäsa (bravčové, diviačie, hovädzie) sa odporúča jesť maximálne 500 g za týždeň. Naopak sa odporúča mať na svojom jedálničku vo väčšom množstve rybacie mäso, ktoré je bohaté na nenasýtené omega-3 mastné kyseliny.