Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

Základom každého skvelého jedla je jeho vynikajúca chuť, ktorú dosiahneme samozrejme iba správnou kombináciou korenín. Preto je dobré vedieť, kde najvhodnejšie použiť rôzne koreniny. Neoddeliteľnou súčasťou skoro každej koreniny sú jej liečivé účinky, ktoré priaznivo vplývajú na nás. Ale netreba zabúdať, že niektoré koreniny sú pri väčších množstvách aj toxické

V troch častiach sa Vám budeme snažiť priblížiť klady i zápory najpoužívanejších korenín sveta.  Táto prvá časť Vám priblíži trošku bližšie škoricu, muškátový oriešok  a klinčeky.

 

 

Škorica patrí medzi najstaršie korenia sveta, je špecifická svojou vôňou a sladkou chuťou, ktorá dodáva každému pokrmu tu správnu výraznú chuť. Škorica rastie na 10 až 15m kríkoch a môžete ju nájsť na ostrove Srí Lanka alebo v Južnej Indii. Máme 2 druhy škorice,  škoricu  Čínsku a škoricu Cejlónska. Avšak škorica Cejlónska je kvalitnejšia ako škorica Čínska, ale zasa za kvalitu si aj priplatíme. Málokto ale vie, že škorica obsahuje látku kumarín, ktorá je v určitom množstve toxická pre pečeň a obličky, a taktiež pôsobí ako afrodiziakum. A práve tejto látky je viacej v škorici Čínskej. Aby sme nehovorili iba o jej zlých účinkoch,  má veľmi dobré antioxidačné a antibakteriálne účinky. Pomáha pri nachladnutí, chrípke a tiež pri chorobách srdca. Taktiež je vhodná pre cukrovkárov, pretože znižuje hladinu cukru v krvi  a cholesterol. A kde možno použiť škoricu? Celá škorica sa najčastejšie používa do horúcich nápojov, ako sú varené víno, punč  alebo na zaváranie ovocia, ktorému dodáva vynikajúcu vôňu. Mletá škorica je používaná v sladkých jedlách, ako sú sladká ryža, pečivo, žemľovka, štrúdľa alebo kdekoľvek, kde dostanete na ňu chuť.

 

Medzi exotické koreniny patrí muškátový oriešok, ktorý môžeme vidieť rásť v Indonézii a v Grenade. Najčastejšie ho ako dochucovadlo používajú Holanďania, Taliani a Arabské národy. Čo ste asi o oriešku nevedeli je, že maximálna dávka by nemala presahovať viac ako 25g, po presiahnutí tejto hranice môže prísť ku kóme a taktiež ku smrti. Preto by ste mali zjesť maximálne polovicu kávovej lyžičky denne, viacej vám môže spôsobiť nepríjemnú nevoľnosť. Nielen, že je toxický, ale patrí aj  medzi najpoužívanejšie afrodiziaka, keďže obsahuje éterické oleje a v čerstvom postrúhanom stave má najsilnejší účinok. Nájdete, ale aj jeho liečivé účinky, ak ho budete konzumovať v primeranom množstve. Je dobrý proti nespavosti a keď sa prejete je vynikajúci proti nadúvaniu a uľahčuje tráveniu. Priaznivo pôsobí na nervový systém, má antibakteriálne a protizápalové účinky napr. na zapálené ďasná je najlepší muškátový olej. A ak máte problém so škvrnami od slnka a s nedokonalosťou pleti môžete vyskúšať muškátový orech.  V obchode môžete nájsť nielen muškátový orech, ale aj muškátový kvet. Muškátový orech má jemnú aromatickú vôňu a trochu palivu, silno korenistú chuť. O niečo menej výraznú vôňu má muškátový kvet. Používajú sa na potláčanie vône z rýb, tiež sa dáva na ochutenie polievok, omáčok, zemiakových pokrmov ale aj ako vynikajúce ochucovadlo jahňacieho a baranieho mäsa.  Môžete ho použiť do šalátov, sladkostí ako sú medovníky, ale aj do ovocných koláčov.

 

Exotické korenie 

 

V časti Indonézie, nazývanej Moluky, môžete nájsť  rásť klinčekovec voňavý, z ktorého pochádzajú veľmi známe klinčeky. Ale nielen v Indonézii ho môžeme nájsť, ale aj v Brazílii, Afrike, Madagaskare. A práve v  Zanzibare sa výlety na plantáže klinčeka voňavého stali biznisom pre obyvateľov. Klinčeky rastú na 20 metrových stromoch a sú to usušené, neroztvorené púčiky kvetov, ktoré sa zbierajú ešte pred roztvorením. Už  jeho tvar kladiva a špecifická vôňa so štipľavou chuťou prezradí, že ide o klinček . Nie je iba korením ale i liečivom. Sú vhodné na prípravu marinád na bravčové a kozie mäso alebo na divinu. Pomáha pri hojení rán a drobných popálenín. Klinčekový olej pomáha uľaviť pri tráviacich problémoch. Posilňuje imunitný systém a ma antiseptické, protizápalovéantibakteriálne účinky. Inhalovanie klinčekov taktiež vplýva priaznivo na dýchacie cesty a priaznivo bojuje proti vráskam.

 

exotické korenie

 

V ďalšej časti si povieme niečo o pikantných koreniach.

Náš tip: Zmiešajte malú polievkovú lyžičku medu s polovicou kávovej lyžičky mletej škorice. Poriadne premiešajte a nechajte 5 minút odstáť. A na záver pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy. Podávajte 2x denne.  Vynikajúco posilní váš imunitný systém.