Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

Áno je to tak. Proteínové tyčinky sa pomaly predierajú do našich každodenných životov s prísľubmi, že sú zdravé a plné vyvážených výživových hodnôt. Avšak, nie je všetko pravda, čo vidíme v reklame.

Zaujímate sa o proteinové tyčinky

 

Vítame Vás pri ďalšom článku lifestyle, v ktorom si rozoberieme tajomstvo týchto tyčiniek. Mali by ste rozmýšľať nad ich kúpou a konzumáciou? Určite ste už zaregistrovali ich existenciu či už v podobe reklám na internete alebo dokonca ste si ich všimli vo vašom obľúbenom obchode. Avšak, ako pri väčšine produktov, aj tu vzniká konkurenčný boj. Máme príliš veľké množstvo značiek a každá tvrdí o tej svojej tyčinke, že je tá najlepšia. Čo si teda musíte všímať pri výbere tyčinky? To sa dozviete v našom dnešnom článku.

 

Čo to je?

Proteínové tyčinky sú v prvom rade ako doplnok stravy ( supplementy), čo znamená, že by v žiadnom prípade nemali byť považované ako náhrada hlavnej stravy- raňajky, obed alebo večera. Ich hlavná prednosť je zvýšený obsah bielkovín a obľubujú ich ľudia, ktorí sa snažia zredukovať hmotnosť alebo zdravo stravovať.

 

Porovnanie nutričných hodnôt   Nutričné hodnoty Snickers

Príklad porovnania nutričných hodnôt v proteínovej tyčinke a klasickej „nediétnej“ tyčinke.

 

Ako žiť zdravoAko si môžete všimnúť, výživové hodnoty v proteínovej tyčinke sú lepšie ako v „obyčajnej“. Práve preto ju mnohí športovci obľubujú. Nie je však určená len pre športovcov, naopak, je vhodná skoro pre každého a to je jej výhoda. Treba si uvedomiť, že vďaka jej bohatému zloženiu je v nej mnoho zložiek, ktoré naše telo trávi pomalšie a vyžaduje vyšší príjem vody, aby každá zložka bola strávená kvalitne. Nie je tiež vhodné ich konzumovať niekoľko za deň, práve kvôli ťažšiemu tráveniu.

 

Výhody proteínových tyčiniek

  • Navýšenie denného príjmu bielkovín
  • Obsahujú vitamíny, minerály , antioxidanty a iné, preto naplnia čiastočnú dávku ich denného príjmu, neberte ich však ako jediný zdroj týchto látok!
  • Rýchla „maškrta“
  • Zasýtia vďaka bielkovinám
  • Rôzne príchute a zloženia

 

Výstrahy proteínových tyčiniek

  • Nekvalitné zloženie – Dávajte si pozor na neznáme značky, ktoré sa niekedy uchyľujú k lacnejším zložkám, aby ušetrili na ich produkcii (hydrolizátželatiny).
  • Zvýšený pitný režim – Pre správne rozloženie proteínovej tyčinky je treba niekedy až 0,5l vody. To neznamená, aby ste naraz zapili proteínovú tyčinku týmto množstvom vody, ale pomaly zvýšte príjem vody pred a po jej konzumácii.
  • Problém s trávením niektorých látok – To sa týka hlavne ľudí s obmedzením ako je laktózová intolerancia, preto si treba podrobne prečítať zloženie danej tyčinky!
  • Cena – Je pravda, že kvôli lepšiemu zloženiu daných tyčiniek, si ich výrobcovia vypýtajú vyššiu čiastku, ako napríklad za snickersku.

 

Ako si vybrať správnu tyčinku ?

V článku spomíname, aby ste si dávali pozor na zloženie jednotlivých tyčiniek. Napíšeme si  najčastejšie zložky vyskytujúce sa v proteínových tyčinkách :

Bielkovinový koncentrát, mliečna bielkovina, dextrózový sirup, glukózový sirup, izolát sójových bielkovín, kakaové maslo, čokoláda alebo cukrárska poleva, ryžový škrob, palmový tuk, pšeničná vláknina, sušená srvátka, škrobový sirup, sójový lecitín, sladilo a pod...

Poradíme vám,ako sa v tomto vyznať. Podľa legislatívy by mala byť ingrediencia s najvyšším podielom v tyčinke na prvom mieste a postupne ďalšie. Keďže je to proteínová tyčinka, tak na prvom mieste by mal byť práve proteín (bielkovina). V žiadnom prípade nie sladilo. Zamerajte sa pri bielkovinách skôr na srvátkový hydroizolát a izolát, a vyvarujte sa podobným hydroizolátu želatíny.

Pomer sacharidov a bielkovín by mal byť 1:1. Samozrejme čím vyšší podiel bielkovín,tým je pre nás tyčinka vhodnejším výberom. Sacharidy nesmú prevyšovať množstvo bielkovín viac ako o 10g (na 100g). Čo sa týka tukov ich podiel by mal byť maximálne 10%. Pozrite si, z čoho tie tuky sú – je vhodné, keď sú zo zdravých orieškov, a nie z čokoládovej alebo jogurtovej polevy.

 

Všímajte si u proteínových tyčiniek ich energetické pásmo. Odporúčame Vám tie s nízkym pásmom, vo výnimočných prípadoch so stredným.

 

Tabuľka energetických hodnôt

 

Dúfame, že Vám náš článok zlepšil prehľad a pomohol k rozhodnutiu o možnej kúpe proteínovej tyčinky. Tešíme sa na vás pri ďalšom článku a nezabúdajte : Obedujte s nami!

Nakoniec pridávame ešte jednu značku, ktorá vyrába proteínové tyčinky s nižším podielom bielkovín, ale úžasnou chuťou a zložením.

 

 

Pure Bar

 

PURE BAR od spoločnosti PROM-IN

 

Zloženie:

Proteínový komplex (zmes nedenaturovanej srvátkovej bielkoviny s micelárnym kazeínom), rozpustná probiotická vláknina, mandle, kakaové maslo, kakao, sol, stevioglykosidy.

 

                Tabuľka nutričných  hodnôt (45 g):

Príchuť

kakao

vanilka s chia

Energetická hodnota

743 kJ/ 175 kcal

760 kJ/ 180 kcal

Bílkoviny

13,9 g

13,9 g

Sacharidy

11,7 g

12,6 g

- z toho cukry

2,2 g

1,8 g

Tuky

7,2 g

7,2 g